Jak dojechać na lotnisko Balice w Krakowie? Gdzie zaparkować?

Data publikacji: 10 października 2019

Piękny i zabytkowy Kraków to nie tylko relikt przeszłości, kuszący turystów swoją historią. To także jeden z kluczowych węzłów komunikacyjnych Polski. Pozycję tę umocniło lotnisko Balice, które znajduje się zaledwie 11 kilometrów od centrum Krakowa w stronę zachodnią.
Lotnisko Balice obsługuje obecnie około 6,5 miliona pasażerów rocznie, co czyni je popularnym lotniczym kierunkiem wielu turystów. Stąd pojawia się pytanie: jak dojechać, by się nie spóźnić na odprawę i kontrolę bezpieczeństwa, a przy okazji tanio zaparkować?

Przyjedź na lotnisko Balice pociągiem, autobusem albo własnym samochodem

Fani komunikacji miejskiej i ekologii zostaną zaspokojeni – na lotnisko Balice w Krakowie można dojechać autobusem miejskim z samego centrum. Na przystanek Kraków Airport dojedziesz liniami 208, 252 oraz 308. Jadąc w nocy, wsiądź w autobus linii 902. Wysiądziesz zaledwie kilkadziesiąt metrów od terminalu, dzięki czemu nie nachodzisz się z walizkami.
Dzięki poprowadzeniu torów kolejowych tuż obok wejścia do terminalu pasażerskiego, z łatwością dostaniesz się na Balice z centrum Krakowa. To jedna z innowacji lotniska Balice, które ułatwiają życie pasażerom preferującym podróż pociągami – nowoczesne połączenia Kolejami Małopolskimi w najwyższym standardzie. Cena jednorazowego przejazdu wynosi od 9 zł do 12,50 zł, w zależności czy jedziemy ze stacji Kraków Główny, czy ze stacji Wieliczka Rynek Kopalnia.
Jest jednak liczne grono pasażerów, które preferuje podróż własnym samochodem. I trudno się dziwić – jest to wygoda i komfort podróży z większym bagażem. Jak się okazuje,poruszanie się po lotnisku Balice w Krakowie własnym pojazdem nie jest tak trudne, a może nieść ze sobą wiele korzyści. Jak dojechać własnym samochodem do lotniska? Jadąc z centrum Krakowa większość tras sugeruje wykorzystanie obwodnicy E77. Podróżując samochodem z dalszych regionów Polski, także łatwo trafimy na lotnisko Kraków Balice dzięki bliskości autostrady A4. Przebiega ona praktycznie bezpośrednio obok lotniska – podobnie jak wiele dróg wojewódzkich.

Gdzie tanio zaparkujesz na lotnisku w Krakowie?

Dojazd własnym samochodem na lotnisko wymaga wyboru parkingu – nikt o zdrowych zmysłach wybierając się na długie wakacje nie pozostawi swojego pojazdu w niestrzeżonym miejscu. Jest szereg kryteriów, którymi powinniśmy się kierować wybierając parking. Lotnisko Balice oferuje własne parkingi strzeżone – krótkoterminowe i długoterminowe P1, P2 i P3. Znajdują się one bezpośrednio przed wejściem do terminalu, jednak ceny potrafią uderzyć po kieszeni. Za 7 dni postoju zapłacimy prawie 100 złotych.
Coraz więcej pasażerów decyduje się na parkingi oferowane przez firmy takie jak Startparking. Z reguły z uwagi na niższe koszty – przy lotnisku Balice zaparkujesz już za 80 zł przez 8 dni. Nie tylko są strzeżone i monitorowane całodobowo, ale też zapewniają ubezpieczenie od uszkodzeń podczas naszej nieobecności. W cenę wliczony jest także szybki transport na terminal – dzięki temu zdążysz nawet coś zjeść na lotnisku Balice przed odprawą i odlotem. Zarezerwuj wcześniej miejsce parkingowe i ciesz się wygodą oraz spokojnym wypoczynkiem.