Czego nie wolno mieć przy sobie, ani w bagażu na lotnisku?

Data publikacji: 11 listopada 2019

Przygotowując się do swojego pierwszego lotu samolotem, musisz mieć wiele wątpliwości. Nie tylko dotyczących bezpieczeństwa, poruszania po lotnisku czy dotarcia na nie, ale też bagażu i odprawy.
Obecnie linie lotnicze są bardzo restrykcyjne co do tego, ile bagażu możesz wziąć ze sobą do samolotu – czy to na pokład, czy do luku bagażowego. Istnieją także regulacje dotyczące możliwych do przewiezienia przedmiotów. Czego nie można zabrać do samolotu i jak dobrze się spakować?

Jakie przedmioty nie są dozwolone w bagażu rejestrowanym?

Bagaż rejestrowany jest wykorzystywany, gdy musimy zabrać więcej rzeczy niż w bagażu podręcznym, czyli małej, pokładowej torbie. Bagaż rejestrowany ma od 20 do 32 kg wagi i jest przewożony w luku bagażowym. Jest również określany mianem bagażu głównego i odpowiedzialność za niego przejmuje linia lotnicza. Czego nie można zabrać do samolotu w bagażu głównym?
Podstawowy zakaz wyklucza przewożenie materiałów wybuchowych oraz substancji łatwopalnych. Oznacza to, że nie można zabrać do samolotu w bagażu głównym takich rzeczy jak sztuczne ognie, gaz do zapalniczek, pistolety z gazem, chemikalia i farbniki, a także alkohol liczący powyżej 70%. Nie zaleca się pakowania do bagażu rejestrowanego delikatnych, wartościowych przedmiotów – w luku bagażowym i podczas pakowania zdarzają się uszkodzenia.

Co musisz wyjąć z torby na lotnisku?

Będąc na samym lotnisku, będziemy zmuszeni do odprawy biletowo-bagażowej, a także kontroli bezpieczeństwa. Podczas tej ostatniej skontrolują nasz bagaż podręczny. On również podlega ograniczeniom wynikającym z bezpieczeństwa. Czego nie można zabrać do samolotu jako bagaż podręczny?
Podobnie jak w przypadku bagażu głównego, do torby podręcznej nie spakujemy materiałów łatwopalnych czy toksycznych. Zabronione są także gaśnice czy substancje wybielające. Oczywiście z torby musimy także wyjąć jakikolwiek rodzaj broni – w tym nóż. To nie wszystko. Czego nie można zabrać do samolotu? Ryanair, Wizzair czy inni przewoźnicy określają to na swoich stronach, podobnie jak wymiar bagażu podręcznego. Zwróć na to uwagę i wcześniej rozpocznij planowanie podróży.

Lot krajowy, międzynarodowy i czy potrzebna jest odprawa paszportowa?

Różnica pomiędzy lotami krajowymi a międzynarodowymi jest bardzo prosta. Lotem krajowym określamy połączenie, w ramach którego nie przekraczamy granicy jakiegokolwiek kraju. Nie mają w tym przypadku znaczenia takie sztuczne twory jak strefa Schengen – lecąc do dowolnego państwa znajdującego się w tej strefie, mimo że nie potrzebujemy paszportu, jesteśmy już pasażerem lotu międzynarodowego.
W obu przypadkach lotów musimy przejść odprawę paszportową, nazywaną również biletowo-bagażową. Jest jednak istotna różnica w wymaganych dokumentach. Wybierając lot krajowy, nie przekraczamy granicy i do przejścia odprawy wystarczy okazanie dowodu osobistego. Lecąc jednak lotem międzynarodowym, zwłaszcza poza strefę Schengen oraz Unię Europejską, musimy posiadać ważny paszport, a w niektórych przypadkach wizę uprawniającą do wizyty w państwie docelowym.


Zobacz także: