Odszkodowanie za opóźniony i zagubiony bagaż – co powinieneś wiedzieć?

Data publikacji: 11 listopada 2019

Podróż samolotem nierozłącznie wiąże się z kwestią bagażu. Tematem do przemyśleń jest nie tylko jego waga, rozmiar i zawartość walizki, ale także bezpieczeństwo. Biorąc ze sobą jedynie bagaż podręczny, nie musimy zamartwiać się o zagubienie lub uszkodzenie go – zawsze mamy go przy sobie, w kabinie samolotu.
Inaczej wygląda sytuacja, gdy musimy wziąć ze sobą więcej przedmiotów, bo wybieramy się na dłuższe wakacje. Musimy wówczas zdecydować się na bagaż rejestrowany, który jest nie tylko dodatkowo płatny, ale też trafia do luku bagażowego. Rocznie ginie około 30 mln sztuk bagażu – z uwagi na brak statystyk, ciężko nawet zliczyć ile sztuk to jedynie opóźniony bagaż. Odszkodowanie lub rekompensata byłyby w obu przypadkach mile widziane. Czy przysługuje to każdemu pasażerowi?

Opóźniony bagaż

Być może zdarzy Ci się przybyć na lotnisko i nie zastać swojej walizki na taśmie bagażowej. Spokojnie, Twój bagaż nie musi być od razu zaginiony – może być tylko opóźniony. Część pasażerów zastanawia się, czy przysługuje im odszkodowanie za opóźniony bagaż?
W momencie nadania bagażu rejestrowanego, odpowiedzialność za niego przejmuje przewoźnik. Na mocy Konwencji Montrealskiej z 1999 roku, przysługuje Ci za opóźniony bagaż odszkodowanie – nieważne czy Twoim przewoźnikiem była droga, luksusowa linia lotnicza, czy taka obsługująca tanie loty, jak Ryanair czy Wizzair.
Wysokość odszkodowania za opóźniony bagaż zależy od kilku czynników, ale by zapewnić sobie rekompensatę z tytułu opóźnienia, należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie bagażu. Standardowo, odszkodowanie jest zapewnione w przypadku zagubionego bagażu, a nie zawsze w przypadku opóźnionego.

Zagubiony bagaż

Czym się różni zagubiony bagaż lotniczy od jedynie opóźnionego? Zagubiony bagaż, to taki, który nie odnalazł się (i nie dotarł do pasażera) w ciągu 30 dni od lądowania. Jeśli w tym czasie nie otrzymałeś swoich rzeczy, na 100% przysługuje Ci odszkodowanie. Ponownie, dzięki Konwencji Montrealskiej, otrzymamy zadośćuczynienie za zagubiony bagaż. Odszkodowanie ma określony wymiar – nie może przekraczać 1131 SDR (międzynarodowej jednostki rozrachunkowej), co jest równowartością około 1200 euro.
Należy pamiętać, że odszkodowanie za zagubiony lub opóźniony bagaż nie obejmuje urządzeń elektronicznych, pieniędzy (gotówki), dokumentów czy biżuterii. Wszystkie te przedmioty należy przewozić w bagażu podręcznym.


Zobacz także: