Poruszanie się po terminalu na lotnisku Modlin w Warszawie

Data publikacji: 10 października 2019

Jak każde lotnisko, Modlin w Warszawie jest dużym obiektem liczącym sobie ponad 13 tysięcy kilometrów kwadratowych. Umieszczenie w jednym, dwukondygnacyjnym terminalu tak wielu zróżnicowanych stref może utrudnić poruszanie się po nim.
Jednak konstrukcja samego portu lotniczego jest przemyślana i przejrzysta. Dwie kondygnacje naziemne są dobrze oznakowane, a jeśli wciąż pasażer ma problemy z poruszaniem się po lotnisku, zarządcy portu mają na to rozwiązanie. Na terenie całego terminalu dostępne jest darmowe połączenie WiFi, dzięki któremu można sprawdzić dokładną, intuicyjną mapę lotniska Modlin na oficjalnej stronie. Poruszanie się po lotnisku nie musi być trudne.

Postój i parkowanie na lotnisku Modlin

Zanim jednak zaczniemy się zamartwiać jak przejść z punktu A do punktu B na samym lotnisku, musimy na nie dotrzeć. W pobliże portu lotniczego dociera nie tylko pociąg – dzięki uprzejmości Kolei Mazowieckich. Można skorzystać również z Modlinbusa, czyli autobusu przeznaczonego tylko i wyłącznie do transportu pasażerów na lotnisko. Duża część pasażerów nadal decyduje się jednak na dojazd własnym samochodem.
Jeśli podróż samochodem sprowadza się jedynie do podwiezienia kogoś na lotnisko, możemy skorzystać z Parkingów 1 i 3 – krótkoterminowych, oferujących możliwość taniego postoju, bądź kilkugodzinnego pozostawienia samochodu. Jest to uboższy odpowiednik strefy Kiss and Fly obecnej chociażby na lotnisku Chopina w Warszawie. Jeśli jednak przyjechaliśmy samochodem i musimy go pozostawić na dłużej niż kilka godzin, musimy podjąć ważny wybór – długoterminowy parking. Lotnisko Modlin jest istotnym punktem lotów i firmy takie jak Startparking chcą usprawnić podróże pasażerów. Są one ciekawą alternatywą, bowiem cennik Parkingu 7 zapewnianego przez lotnisko Modlin nie zachęca – za 10 dni zapłacimy 95 złotych.
Z uwagi na długi czas postoju, parking jest strzeżony i monitorowany całodobowo. W trosce o bezpieczeństwo samochodu, rezerwując miejsce parkingowe, otrzymujemy w pakiecie ubezpieczenie od szkód doznanych na samym parkingu. Najważniejszym atutem jest jednak cena – za podobną liczbę dni postoju zapłacimy 75 zł, zamiast 95 zł jak w przypadku parkingu modlińskiego.

Gdzie zjeść i zrobić zakupy na Modlinie?

Sam terminal znajduje się w centralnej części całego portu lotniczego i to w nim znajdziemy zarówno halę przylotów oraz odlotów, ale także rozwiniętą strefę gastronomiczną. Wielu pasażerów przyjeżdża na lotnisko wcześniej, bądź oczekuje na przesiadkę do kolejnego samolotu. Na Modlinie nie musisz chodzić głodny.
Lotnisko oferuje kilka restauracji oraz sklepy, w których możesz kupić żywność oraz pozostałe artykuły, taki jak kosmetyki. Żołądek można napełnić w Best Fly Barze lub Eat & Fly. Best Fly Bar znajduje się w strefie ogólnodostępnej terminalu na pierwszym piętrze – po wejściu skieruj się w stronę schodów ruchomych, restauracja będzie na antresoli. Eat & Fly znajduje się natomiast przed terminalem – nie przegapisz charakterystycznej szklano-drewnianej konstrukcji opatrzonej czarnym znakiem z nazwą lokalu.
Również w hali odlotów znajdziesz coś na ząb – po wejściu i przejściu odprawy lotniczej, skieruj się na prawo. W kolejnej części terminalu znajdziesz Coffee Express oraz Bistro Travel Chefs – znajdują się one w Strefie Schengen. Świetny wybór, gdy masz ochotę na kawę lub włoskie dania.

Jak trafić na odprawę i kontrolę przed odlotem?

Nikt nie chce spóźnić się na odprawę – bez niej marzenia o podróży samolotem możemy włożyć między bajki. Lotniska ustalają godziny odprawy i moment ich zamknięcia, po którym wejście na pokład samolotu nie będzie możliwe. Z reguły godziny i czas odprawy zależą od linii lotniczych. Lotnisko Modlin w Warszawie obsługuje głównie samoloty linii Ryanair. Ile czasu przed lotem trzeba stawić się na odprawę?
Według informacji podawanych przez lotnisko, odprawa jest możliwa 3 godziny przed lotem, natomiast kończy się 45 minut przed startem samolotu. Jak trafić na stanowisko odprawy? To bardzo proste – znajdują się one na wprost od wejścia do terminalu. Otrzymasz tam kartę pokładową. Jeśli posiadasz bagaż rejestrowany, nadasz go również przy stanowisko odprawy check-in.
Po udanej odprawie, skieruj się na prawo do stanowiska kontroli bezpieczeństwa. Jeśli przejdziesz ją pomyślnie, możesz udać się do wyjść (Gate). Informacja o tym, które wyjście jest przypisane do twojego lotu, znajduje się na karcie pokładowej.