Planujesz podróż? Dowiedz się, czemu warto wybrać samolot

Data publikacji: 10 października 2019

Odkąd bracia Wright po raz pierwszy wznieśli się w powietrze dzięki swojemu wynalazkowi, samoloty stały się elementem codzienności. Dziś trudno sobie wyobrazić dalekie podróże w sposób inny niż liniami lotniczymi. Łącznie na całym świecie obsługuje się ponad 30 milionów lotów rocznie, w których udział bierze ponad 4 miliardy pasażerów.
Coraz trudniej spotkać osobę, która pierwszy lot samolotem ma jeszcze przed sobą. Połączenia lotnicze są korzystne i możliwe z prawie każdego większego miasta. Kiedyś podróż z wykorzystaniem samolotu kojarzyła się z luksusem oraz wysokimi nakładami finansowymi – dziś jednak loty do popularnych destynacji są tanie i wygodne. Część pasażerów ma jednak pewne obawy przed wzniesieniem się w przestworza.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Podstawowym zastrzeżeniem jest bezpieczeństwo. Obawy wynikają głównie z faktu ogromnych wysokości oraz prędkości. Osoby lecące pierwszy raz samolotem mogą nawet doznać ataku paniki związanego z lękiem wysokości czy turbulencjami. Katastrofy lotnicze, chociaż bardzo rzadkie, są owiane złą sławą z uwagi na poważne konsekwencje. Początkujący podróżnicy zadają sobie pytanie: czy latanie samolotem jest bezpieczne?
Statystyki prowadzone przez Flight Safety Foundation są nieubłagane dla innych środków transportu – podróż samolotem jest najbezpieczniejsza. W 2018 roku zanotowano 15 istotnych wypadków lotniczych, w których zginęło 556 osób. Jest to liczba większa niż w poprzednich latach, ale nadal daje to 1 katastrofę na 2,5 miliona lotów. Prawdopodobieństwo wypadku podczas lotu jest znikome, zwłaszcza w bardziej rozwiniętych technologicznie częściach świata – między innymi w Polsce.
Wszystkie katastrofy, w których zginęli w 2018 roku pasażerowie miały miejsce poza Europą. Podróż samolotem w obrębie Starego Kontynentu jest więc najbezpieczniejsza – łatwiej trafić „szóstkę” w Totolotku niż ponieść śmierć na pokładzie samolotu. Warto jednak przyjrzeć się dokładnie przewoźnikowi, aby ograniczyć ryzyko wypadku do minimum.
Istnieją pewne rankingi wyznaczające najbezpieczniejsze linie lotnicze. Korzystając z ich usług, możemy być prawie pewni szczęśliwego dotarcia do celu. W czołówce światowych linii lotniczych pod względem bezpieczeństwa znajdują się europejskie marki takie jak British Airways, Lufthansa, Finnair czy Swiss. Bezpieczne loty gwarantują także linie Emirates, Qantas, Cathay Pacific Airways oraz Singapore Airlines.

Szybciej i taniej niż kiedykolwiek

Prócz bezpieczeństwa, podróż samolotem ma jeszcze jedną kluczową zaletę – jest szybka. Nawet najszybszy pociąg nowego typu, osiągający prędkość 600 km/h, nie dorównuje standardowym samolotom pasażerskim – te rozwijają prędkość przelotową ponad 1000 km/h. Jedynym mankamentem dotyczącym szybkości podróży samolotem, są opóźnienia. Z uwagi na skomplikowaną procedurę lotu, na możliwość startu i bezpiecznego lotu wpływa wiele czynników. Burze czy intensywne opady śniegu, a także mgły mogą spowodować opóźnienie lub odwołanie przelotu.
Wygoda i szybkość podróży nie byłyby jednak tyle warte, gdyby kosztowały krocie. Bardzo tanie połączenia lotnicze stały się wizytówką i motywacją do eksplorowania świata. Podróżnicy rezerwując bilet z wyprzedzeniem mogą przetransportować się samolotem taniej w odległe miejsca. Przykładowo, kupując bilet dwa miesiące wcześniej, dzięki tanim liniom lotniczym udamy się z Wrocławia do Islandii za 180 złotych – w cenie wliczony jest bilet powrotny.
Nie tylko tanio, bezpiecznie i szybko, ale też wygodnie. Połączenia lotnicze łączą największe miasta i dojazd do terminali nie sprawia problemów. Jeśli nie chcemy udać się do hali odlotów pociągiem lub autobusem, możemy pojechać nawet własnym samochodem. Pojazd możemy zostawić na jednym z parkingów strzeżonych znajdujących się nieopodal lotnisk. Ubezpieczenie i monitoring gwarantują bezpieczeństwo samochodu, a dojazd na terminal zapewnia firma, taka jak Startparking. Przesiądź się z samochodu, parkuj i leć.
Skoro powietrzne wojaże wiążą się z tyloma korzyściami, czy jest ktoś, kto nie może latać samolotem? Jak wskazują lekarze – istnieją pewne choroby bądź okoliczności, przy których powinno się unikać lotów samolotem. Na pokład samolotu nie powinny wchodzić osoby z niestabilną chorobą wieńcową i dekompresyjną, odmą opłucnową, a także pasażerowie z przebytym niedawno zawałem serca lub udarem mózgu. Przeciwwskazaniem jest także niedawny zabieg jamy brzusznej, czaszki, mózgu lub oczu. Podróż samolotem jest też wykluczona dla osób cierpiących na choroby zakaźne.


Zobacz także: