Odprawa na lotnisku (check in) – jak wygląda odprawa i ile wcześniej być na lotnisku?

Data publikacji: 10 października 2022

Odprawa na lotnisku

 • Ile trwa odprawa
 • Ile wcześniej na lotnisku
 • Odprawa krok po kroku
 • Odprawa LOT

Ile trwa odprawa

Odprawa na lotnisku jest procesem, który może potrwać od kilku minut do kilku godzin, w zależności od tego, jakie są procedury danego lotniska. Wszystko zaczyna się, gdy pasażerowie przekraczają bramki wejściowe i rozpoczynają swój podróż do terminala. Jeśli jest to międzynarodowy lot, pasażerowie mogą musieć przejść przez kontrolę paszportową i celną. Kolejnym krokiem jest udanie się do stanowiska odprawy bagażowej, gdzie należy okazać bilet oraz dowód tożsamości. Następnie pasażerowie udają się do kontroli bezpieczeństwa, gdzie muszą poddać się skanowaniu bagażu i ciała. Po przejściu kontroli bezpieczeństwa pasażerowie mogą już wejść na pokład samolotu.

Odprawa na lotnisku może być stresująca, ale nie musi tak być. Możesz się zrelaksować i bawić, podczas gdy czekasz na swój lot. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

 • Zabierz ze sobą książkę lub inne rozrywki, abyś miał coś do roboty, gdy tylko usiądziesz
 • Nie siedź przy wejściu/wyjściu, bo tam będzie najwięcej hałasu i ruchu.
 •  Jeśli masz dzieci, upewnij się, że mają coś do zabawy, tak abyście mogli spokojnie siedzieć.
 • Porozmawiaj z innymi pasażerami, jeśli chcesz. Czasami można poznać ciekawych ludzi
 • Pamiętaj, że odprawa na lotnisku może potrwać trochę czasu, więc nie spiesz się.

Ile wcześniej na lotnisku

W jakim czasie należy się pojawić na lotnisku przed odlotem? Czy można przyjść na lotnisko tuż przed odlotem samolotu? Jakie są konsekwencje spóźnienia się na lotnisko? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – wszystko zależy od tego, jaki rodzaj biletu masz. Jeśli podróżujesz taniej liniami lotniczymi, takimi jak Ryanair czy WizzAir, musisz być na lotnisku dużo wcześniej niż w przypadku podróży tradycyjnymi liniami lotniczymi. Dlaczego? Ponieważ procedury odprawy bagażowej i bezpieczeństwa są bardziej skomplikowane i czasochłonne. W przypadku tanich linii lotniczych pasażerowie muszą samodzielnie odprawić swój bagaż, a następnie przejść kontrolę bezpieczeństwa. Może to potrwać kilka minut lub kilkanaście, w zależności od tego, ile osób jest przed tobą. Dlatego warto być na lotnisku co najmniej 2-3 godziny przed odlotem. Pamiętaj, że jeśli spóźnisz się na lotnisko, istnieje duże prawdopodobieństwo, że twoja walizka zostanie odesłana do miejsca docelowego, a ty będziesz musiał ją odebrać dopiero po przylocie. A to może być bardzo problematyczne, jeśli np. podróżujesz ze sprzętem sportowym lub innym ważnym bagażem. Dlatego też, jeśli planujesz podróżować tanimi  liniami lotniczymi, upewnij się, że jesteś na lotnisku w odpowiednim czasie. W przeciwnym razie możesz mieć problemy ze swoim bagażem lub nawet z dostaniem się na pokład samolotu.

Odprawa krok po kroku

Odprawa na lotnisku jest procesem, który musisz przejść, aby dostać się na pokład samolotu. Może się on składać z kilku etapów, w zależności od tego, jakie są procedury danego lotniska. Poniższy artykuł opisuje typową odprawę na lotnisku krok po kroku.

 1. Zarejestruj się na lotnisku. Najpierw musisz się zarejestrować na lotnisku. To można zrobić online lub bezpośrednio na lotnisku. W tym drugim przypadku będziesz musiał podać swoje dane osobowe i informacje o locie. 
 2. Sprawdź swój bagaż. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy Twój bagaż spełnia wymogi dotyczące wielkości i wagi. Upewnij się, że nie ma w nim niczego, co mogłoby być niebezpieczne dla innych pasażerów lub załogi.
 3. Przejdź przez kontrolę bezpieczeństwa. Kontrola bezpieczeństwa jest obowiązkowa na większości lotnisk. Podczas tego procesu będziesz musiał przejść przez wykrywacz metalu i/lub skaner bagażu. Możesz także zostać poproszony o poddanie się dodatkowej kontroli.
 4. Idź do gate’u. Po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa będziesz mógł udać się do swojego gate’u. Tam czekać będzie na Ciebie personel pokładowy i inne osoby czekające na ten sam lot.
 5. Wejdź na pokład. Gdy już wszyscy pasażerowie będą na pokładzie, personel pokładowy zamknie drzwi i rozpocznie procedurę startową. Następnie samolot wystartuje i będzie leciał do celu.

Odprawa LOT

Odprawa przed lotem jest obowiązkowa dla wszystkich pasażerów. Pamiętaj, aby zarezerwować odpowiednią ilość czasu na odprawę bagażową i kontrolę bezpieczeństwa. Warto także mieć ze sobą ważny dokument tożsamości, taki jak paszport lub dowód osobisty.

Odprawa bagażowa rozpoczyna się od sprawdzenia ewidencji pasażerów. Następnie należy okazać bilet oraz dokument tożsamości. Bagaż rejestrowany jest na podstawie biletu lotniczego, a następnie przekazywany jest do luku bagażowego. Pamiętaj, że możesz zabrać ze sobą tylko jeden bagaż podręczny.

Po zakończeniu odprawy bagażowej należy udać się do kontroli bezpieczeństwa. Tutaj należy poddać się kontroli osobistej oraz skanowaniu bagażu. Zostaniesz poproszony o wyłączenie urządzeń elektronicznych takich jak telefony komórkowe, laptopy czy aparaty fotograficzne.

Na koniec należy udać się do gate’u, gdzie czeka się na wejście na pokład samolotu. Pamiętaj, żeby sprawdzić rozkład jazdy oraz informacje o odlotach, aby uniknąć niepotrzebnych opóźnień.