Lotnisko Chopina w Warszawie. Wszystko, co musisz wiedzieć

Data publikacji: 10 października 2019

Planując wakacje za granicą, na myśl przychodzi obecnie głównie podróż samolotem. Tanio, szybko, wygodnie i bezpiecznie – tak można powiedzieć o lotach w XXI wieku. Jeśli chcesz polecieć w niezapomnianą podróż – czy to do egzotycznych krajów, czy do popularnego europejskiego miasta – prawdopodobnie udasz się na lotnisko Chopina. Warszawa stała się dzięki niemu kluczowym punktem podróży międzynarodowych, nie tylko dla Polaków.
Lotnisko Okęcie, bardziej rozpoznawalne właśnie jako lotnisko Chopina, jest największym w Polsce. W 2018 roku obsłużyło ponad 17 milionów pasażerów, notując 10-procentowy wzrost w stosunku do poprzedniego roku. Liczba ta będzie ciągle rosnąć, i coraz więcej obcokrajowców będzie mogło ujrzeć tabliczkę „Warszawa airport”, przyczyniając się do wzrostu rozpoznawalności naszego kraju. Jednak lotnisko Chopina to nie tylko początek wspaniałej podróży. Dla wielu pasażerów to stres i mnóstwo pytań. Jak się po nim poruszać? Jak dojechać? Gdzie odbywa się odprawa? Odpowiedzi na pytania dotyczące portu lotniczego Okęcie są na wyciągnięcie ręki.

Jak dojechać na Okęcie? Gdzie zaparkować?

Zanim wyruszysz w drogę, musisz zebrać drużynę – mawiał kiedyś Piotr Fronczewski w popularnej grze Baldur’s Gate. Parafrazując polskiego aktora, zanim wyruszysz w podróż samolotem, musisz dotrzeć na lotnisko Chopina. Możesz to zrobić na kilka sposobów, z których każdy ma swoje oczywiste zalety i wady.
Jednym ze sposobów dotarcia na lotnisko Okęcie jest podróż autobusem. Twórcy portu lotniczego przewidzieli taką możliwość i świetnie przygotowali terminal na natężony ruch autobusowy. Tuż obok wyjścia ze stacji kolejowej, na wysokości pirsu południowego (wystarczy wiedzieć gdzie lotnisko Chopina obsługuje przyloty), znajdziemy terminal autokarowy. 21 stanowisk dostępnych dla autobusów oraz zadaszona strefa oczekiwania dla pasażera. Skąd dojedziemy autobusem na lotnisko Chopina? Przewoźnicy transportują pasażerów z wielu części Polski – od Rzeszowa, przez Łódź, do miast takich jak Gdańsk, Zielona Góra, Lublin a nawet Kijów czy Mińsk. Na lotnisko Okęcie można dojechać praktycznie z każdego miejsca w Polsce i u naszych wschodnich sąsiadów.
Port lotniczy Warszawa to również jeden z przystanków kolejowych. Można do niego z łatwością dotrzeć, korzystając z usług Szybkiej Kolei Miejskiej bądź Kolei Mazowieckich. Jadąc Szybką Koleją Miejską na lotnisko Chopina dostaniemy się z pomocą linii S2 i S3. Co godzinę z Warszawy odjeżdżają także pociągi Kolei Mazowieckich, docierające na stację Warszawa Lotnisko Chopina.
Oczywiście możemy również skorzystać z własnego samochodu, by zawitać na lotnisko Chopina. Musimy jednak pamiętać o konieczności zostawienia pojazdu na dłuższy czas. Planując podróż samochodem, warto wcześniej zainteresować się tematem i wybrać parking. Lotnisko Chopina oferuje swój parking długoterminowy, lecz jeśli zależy nam na oszczędnościach, powinniśmy go unikać jak ognia. Cena miejsca parkingowego sięga do 250 złotych, gdy decydujemy się na parkowanie dłużej niż 6 dni. Zostawiając samochód na parkingu Okęcie dłużej niż 11 dni, ponosimy koszt minimum 300 złotych. Cena zawrotna, przekraczająca często cenę biletu lotniczego z tego samego lotniska.
Zobacz również: parking lotnisko Okęcie
Rozwiązaniem pozwalającym zaoszczędzić nam na kolejne wakacje, jest parking nieco oddalony od lotniska. Miejsce na takim parkingu oferuje chociażby Startparking, gwarantując ceny niższe niż lotnisko Chopina. Oczywiście ze względu na długość postoju, parking jest strzeżony i całodobowo monitorowany. W przypadku Startparking, nasz samochód jest również ubezpieczony od szkód parkingowych – w końcu nigdy nie wiadomo, co się przydarzy podczas parkowania. Jak jednak dostać się z parkingu na lotnisko Okęcie? Proste – dzwonimy, zamawiamy przejazd na daną godzinę i cieszymy się bezpłatnym, szybkim transportem. Sprawdź ofertę Startparking i porównaj ceny parkingów przy lotnisku Chopina w Warszawie.

Przyloty i odloty z Okęcia

Temat rzeka. Obsługuje najwięcej lotów zagranicznych w Polsce i nie sposób wyruszyć w egzotycznym kierunku z miejsca innego niż lotnisko Chopina. Odloty zapełniają mapę świata niczym sieć pająka. Warszawski port lotniczy zapewnia połączenie między innymi do wszystkich wielkich miast Europy. To nie wszystko – Madagaskar, Malezja, Korea Południowa, Tanzania, Wyspy Zielonego Przylądka – to tylko niektóre obsługiwane odloty. Okęcie umożliwiło Polakom wygodne podróże w prawie każdy zakątek świata – jedynym ograniczeniem nadal pozostaje Ameryka Południowa.
Lotnisko Chopina stało się nie tylko miejscem odlotów, ale ogólnym centrum lotów z Polski i części wschodnich sąsiadów. Coraz częściej jesteśmy w stanie odbierać bliskich z niego, bo obsługuje także przyloty. Chopin, jak również mówi się o porcie lotniczym w Warszawie, dziennie przyjmuje około 400 lądujących samolotów z wielu kierunków świata.
Obie hale zostały zmodernizowane w celu zwiększenia przepustowości i komfortu pasażerów udających się na lotnisko Chopina. Odloty i przyloty są obsługiwane w halach zawierających kasy linii lotniczych, wypożyczalni samochodów, biura informacyjny linii lotniczych, a nawet specjalne oddziały biur podróży.

Odprawa, kontrola i bagaż

Po wybraniu wymarzonej destynacji i zakupieniu biletu lotniczego, nasza podróż nie rozpocznie się ot tak. Spakuj wszystkie potrzebne rzeczy – o tym również w dalszej części tekstu – a następnie udaj się na lotnisko Chopina. Odloty wiążą się z koniecznością przejścia odprawy i kontroli bezpieczeństwa. Jak to się odbywa na lotnisku Okęcie?
Od ponad 4 lat odprawa odbywa się w zmodernizowanej części portu lotniczego. Zarządcy oddali w ręce pasażerów 48 stanowisk tak zwanych check-in, czyli odprawy z udziałem pracowników, a także stanowiska do odprawy samoobsługowej. Lotnisko Chopina w sumie obsługuje odprawy przy 108 stanowiskach.
Jak się odprawić? Mając na uwadze godziny, w których odbywają się odloty, lotnisko Chopina zaleca zjawienie się minimum 3 godziny przed startem samolotu przy podróżach transatlantyckich i 2 godziny przy pozostałych lotach. Po przybyciu na lotnisko Okęcie, nie sposób się zgubić przed odprawą – wszędzie znajdziemy monitory systemu informacyjnego (FIS). Wskazują one w prosty sposób, gdzie odbędzie się odprawa danego lotu albo wszystkie odprawy przewoźnika. Stanowiska odprawy mają swoje numery – od 101 do 148 w strefie A oraz B, a także od 201 do 280 w strefach C, D i E.
Podczas odprawy, przy stanowisku sprawdzane są nasze dokumenty, czyli paszport, bilet, potwierdzenie rezerwacji oraz wiza – jeżeli jest wymagana w danym kraju. Odprawiamy także bagaż rejestrowany, czyli ten lecący w luku bagażowym. Pomyślne przejście procesu odprawy, jest równoznaczne z otrzymaniem karty pokładowej. Bez niej odloty z lotniska Okęcie nie są możliwe.
Dzięki modernizacji portu lotniczego, możemy odprawiać się szybciej i efektywniej. Jest to część długofalowego planu usprawniającego lotnisko Chopina – odloty z odprawą samoobsługową mają zwiększyć przepustowość, czyli liczbę pasażerów. Stanowiska do self check-in znajdują się w Terminalu A – przy 29 punktach mogą się odprawiać pasażerowie konkretnych linii lotniczych. Należą do nich między innymi LOT, British Airlines, Lufthansa i Finnair. Te oraz kilka innych linii lotniczych wprowadziły także możliwość odprawy w kioskach wyposażonych w drukarkę karty pokładowej.
Po odprawie, pasażerowie przechodzą do kontroli bezpieczeństwa. Jej procedury mają za zadanie zapewnić bezpieczne odloty. Lotnisko Okęcie nie różni się pod tym względem od innych portów lotniczych. Wszystkie elementy metalowe, bagaż podręczny oraz nakrycie wierzchnie trzeba umieścić w specjalnym pojemniku, który zostanie prześwietlony promieniami rentgenowskimi. Sprawdzeniu podlegają także plastikowe torby zawierające substancje płynne. Co istotne, jeżeli podczas kontroli bagażu rejestrowanego pracownik lotniska znajdzie zabroniony przedmiot, pasażer może go przechować w skrytce znajdującej się na lotnisku Okęcie – oczywiście uiszczając opłatę według cennika.
Pamiętaj o spakowaniu dokumentów. Lecąc do krajów strefy Schengen, nie będziesz podlegał kontroli granicznej – wystarczy okazanie dowodu osobistego przy odprawie. Jeśli jednak wybierasz się do państw spoza tej strefy, czeka cię kontrola graniczna. Najważniejszym dokumentem w tym przypadku jest paszport oraz wiza – jeżeli dany kraj wymaga jej posiadania.
Co z bagażem? Wyróżniamy dwa rodzaje bagażu lotniczego – kabinowy, zwany również podręcznym, a także rejestrowany. Bagaż podręczny bierzemy ze sobą do kabiny samolotu. Jego wymiary i waga muszą spełniać pewne normy. Dokładnie określone zostały one na stronach przewoźników. Chcąc zapewnić bezpieczne odloty, lotnisko Chopina przeprowadza również kontrolę bagażu podręcznego pod kątem obecności niedozwolonych przedmiotów.
Bagaż rejestrowany jest natomiast bagażem płatnym i leci w luku, nie w kabinie pasażerskiej. Zdecydujmy się na niego, jeżeli lecimy na dłuższy czas i naprawdę potrzebujemy większej liczby rzeczy.