Udogodnienia dla niepełnosprawnych na lotnisku Okęcie w Warszawie

Data publikacji: 10 października 2019

Lotnisko Chopina jest najczęściej używanym portem lotniczym w Polsce. Nieustanny rozwój i rozrost połączeń lotniczych sprawia, że rocznie Okęcie obsługuje ponad 17 milionów pasażerów rocznie. Tak duża liczba miłośników lotów wymaga od lotniska spełniania określonych standardów.
Standardy te dotyczą między innymi osób niepełnosprawnych, a właściwie umożliwienia im bezpiecznego, komfortowego korzystania z usług lotniczych. W ostatnich latach lotnisko Chopina mocno zainwestowało w ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Obejmują one nie tylko podjazdy oraz uchwyty – system wspomagania osób o ograniczonej sprawności stał się bardziej zaawansowany. Sprawdź, jakie udogodnienia czekają niepełnosprawnych na lotnisku Okęcie w Warszawie.

Parking dla niepełnosprawnych

Zanim wyruszymy w podniebne wojaże, na sam pas startowy trzeba jakoś dotrzeć. Z domu na lotnisko Chopina może nas doprowadzić między innymi dogodne połączenie autobusowe. Popularnym rozwiązaniem jest także Kolej Mazowiecka oraz Szybka Kolej Miejska. Wysiadając z pociągu, czekają nas pierwsze ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Podłoże peronu oraz droga do hali przylotów i odlotów zostały wyposażone w ryflowane płyty chodnikowe. Kierując się nimi, osoba niepełnosprawna dotrze do pylonów informacyjnych, gdzie może uzyskać asystę personelu.
Jeśli jednak wybieramy się na lotnisko Chopina prywatnym samochodem, musimy wybrać parking. Lotnisko Okęcie jest obsługiwane przez firmy jak Startparking, zapewniające parking strzeżony w niedużej odległości od portu. Wybierając nieco droższy parking oferowany przez lotnisko Chopina, osoby niepełnosprawne skorzystają z kolejnego udogodnienia. Na parkingu P1 i P2 dostępne są miejsca dla osób niepełnosprawnych, umieszczone bezpośrednio w pobliżu wind. Dzięki temu pasażer może szybko i wygodnie dostać się na lotnisko. Cena parkingu jest taka sama, niezależnie od stopnia niepełnosprawności klienta.

Bezpłatna asysta dla osób o ograniczonej sprawności

Najważniejszą funkcją jest jednak asysta personelu. Są pewne rodzaje niepełnosprawności, które mocno utrudniają poruszanie się po lotnisku Chopina, nawet z wszelkimi innymi udogodnieniami. Z asysty personelu chętnie skorzystają zwłaszcza osoby niewidome. Jak skorzystać z pomocy asystenta?
To bardzo proste – przyjeżdżając na lotnisko Chopina natrafimy na pylony – punkty zgłoszeń, wysokie urządzenia opatrzone napisami SOS i INFO. Są one rozsiane po całym terminalu i rozlokowane w kluczowych dla niepełnosprawnych punktach. Wystarczy nacisnąć przycisk SOS, by połączyć się z dyspozytorem, a następnie przekazać informację o potrzebie asysty. Prośbę o pomoc asystenta możemy także zgłosić w punkcie informacji lotniskowej.
Potrzebę asysty możesz też zgłosić wcześniej – chociażby przy rezerwacji lotu. Wówczas asystent będzie gotowy do pomocy w momencie twojego pojawienia się na lotnisku. Zgłaszając taką potrzebę już na terminalu, istnieje konieczność chwilowego oczekiwania – około 10 minut. Pomocnik przeprowadzi osobę niepełnosprawną przez wszystkie procedury lotniskowe i udzieli wszelkiego wsparcia. Także dla psa przewodnika!

Odprawa i kontrola dla osób niepełnosprawnych

Oczywiście istnieją pewne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych w procedurze odprawy i kontroli bezpieczeństwa. Lotnisko Chopina udostępniło specjalną ścieżkę kontroli – przy odprawie możemy skorzystać z wygodniejszych, niskich blatów oraz uchwytów. Podczas kontroli bezpieczeństwa, asystent pomoże osobie niepełnosprawnej zdjąć oraz założyć elementy garderoby. Pomoc personelu obejmuje także rozpakowanie i spakowanie torby po zakończonym procesie kontroli.
Jeśli do odlotu pozostało jeszcze trochę czasu, można skorzystać ze sklepów, restauracji i toalet w strefie ogólnodostępnej. Te ostatnie zostały dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jak mówią pasażerowie – lotnisko zostało przystosowane pod względem architektonicznym do użytku przez osoby o ograniczonej sprawności. Płaskie, stabilne posadzki, automatyczne drzwi, wszechobecne windy oraz liczne pylony informacyjne – to wszystko czyni lotnisko Chopina przyjaznym każdemu pasażerowi.