Poruszanie się po terminalu na lotnisku Rębiechowo w Gdańsku

Data publikacji: 12 grudnia 2019

Nawet najmniejsze lotnisko regionalne może być problemem dla początkującego podróżnika. Ogromna liczba pasażerów, nowe oznakowania i terminy, z którymi nie był zaznajomiony – to wszystko może wywołać uczucie zagubienia. A przecież należy w odpowiedni sposób przejść procedury kontroli i odprawy, trafić w odpowiednie miejsce przed odlotem.
Lotnisko Gdańsk Rębiechowo jest jednym z najważniejszych i największych lotnisk w Polsce, które cieszy się dużą popularnością. Wciąż rozbudowywane i nowoczesne stanowi jeden z głównych węzłów komunikacji lotniczej w kraju. Zapewne kiedyś na nie trafisz. Sprawdź, jak poruszać się po terminalu na lotnisku im. Lecha Wałęsy.

Gdzie, co i jak – plan terminalu Gdańsk Rębiechowo

Zanim wyruszysz na lotnisko i wymarzoną podróż, sprawdź dokładnie plan terminalu. Na stronie lotniska Rębiechowo w Gdańsku, znajdziesz dokładny i przejrzysty graficzny plan całego terminalu pasażerskiego wraz z opisami. Zapoznaj się z nim – ułatwi to poruszanie się po przyjeździe.
Jeśli decydujemy się na podróż własnym samochodem, musimy najpierw zaparkować – do wyboru mamy parking lotniskowy, lub tańszy i bezpieczny odpowiednik, np. START Parking Lotnisko Gdańsk. Gdy nasz pojazd stoi bezpiecznie na parkingu długoterminowym, musimy wejść na teren terminalu. Prowadzą do niego 3 wejścia, znajdujące się tuż przed parkingiem dla taksówek i strefą „Kiss&Fly”, czyli miejsca na postój i wyciągnięcie walizek z samochodu.
Przechodząc przez drzwi wejściowe, natychmiast znajdujemy się w hali odpraw. Naprzeciwko nas widnieje 40 stanowisk do odprawy biletowo-bagażowej, przy których uzyskamy kartę pokładową oraz nadamy bagaż podręczny i rejestrowany. Na parterze, w centralnej części hali znajduje się przejście do hali odlotów i punkt kontroli bezpieczeństwa – tam się udajemy po nadaniu bagażu. Bliżej prawej strony znajduje się hala przylotów, gdzie odbierany jest bagaż, a także takie pomieszczenia jak sala konferencyjna czy kaplica.
Niezależnie, czy lecimy do krajów poza strefą Schengen, czy w jej obrębie, udajemy się na pierwsze piętro. Pamiętaj, że na schodach jest tylko jeden kierunek ruchu i po wejściu na nie, nie możesz wrócić na parter. Tutaj panuje już podział na strefy Schengen i Non-Schengen. W strefie Schengen znajdziesz restauracje taki jak McDonald’s, The Flame czy Food Gate Premium – lotnisko Rębiechowo ma bogatą ofertę gastronomiczną. Na ścianie przeciwległej od schodów znajdują się bramki prowadzące do samolotów.
W strefie Non-Schengen znajduje się jedna restauracja – Flying Bistro – oraz sklep Aelia Duty Free, gdzie zakupisz wszelkie potrzebne kosmetyki bądź drobne przedmioty. Również naprzeciw wejścia znajdują się bramki – tyle że do koniecznej kontroli paszportowej. Tam udajemy się przed odlotem.

Jak nie zgubić się na terminalu? Ułatwienia i wskazówki

Nadal brzmi skomplikowanie? Na lotnisku dostępne są tablice informacyjne, dokładnie pokazujące gdzie się znajdujesz. Ponadto, każde kluczowe miejsce – jak stanowiska nadawania bagaży czy kontroli bezpieczeństwa – są dokładnie oznakowane.
Będąc na pierwszym piętrze łatwo się zatracić w czasie z uwagi na restauracje i miejsce zabaw dla dzieci. Dlatego port lotniczy w Gdańsku zadbał o loty pasażerów – w wielu miejscach widnieją tablice informacyjne, dzięki którym pasażerowie mogą na bieżąco sprawdzać, ile czasu mają do lotu i gdzie powinni się stawić. Poza tym, w części ogólnodostępnej – na parterze, przed przejściem kontroli bezpieczeństwa – znajdziesz punkt informacyjny lotniska Gdańsk Rębiechowo. Pracownicy obsługi klienta odpowiedzą na każde pytanie i pokierują we właściwe miejsce w razie wątpliwości.