Odprawa na lotnisku. Sprawdź, co musisz wiedzieć

Data publikacji: 10 października 2019

Każdy lot samolotem wiąże się z koniecznością odbycia odprawy. Ma ona na celu zweryfikowanie danych pasażera, poprawności rezerwacji i zakupu biletu, a także nadaniu rejestrowanego bagażu. Otrzymujemy również podczas niej kartę pokładową – niezbędną do wkroczenia na pokład samolotu i wyruszenia w podróż.
Wbrew obiegowej opinii, odprawa lotnicza nie musi się wiązać ze staniem w kolejce na lotnisku. Coraz więcej linii lotniczych oferuje możliwość odprawy online. Polega ona na wypełnieniu formularza na stronie internetowej swoimi danymi, a następnie wydrukowaniu wygenerowanej karty pokładowej. Jeśli jednak nie chcemy skorzystać z tego sposobu odprawy – do czego coraz częściej zachęcają linie z uwagi na oszczędność czasu – odprawa samolotowa może się odbyć na terenie lotniska.

Ile wcześniej musisz być na lotnisku?

Najczęściej zadawane pytanie w kontekście lotów. Wielu pasażerów zastanawia się ile wcześniej przed odlotem trzeba być na lotnisku, by zdążyć dopełnić wszystkie formalności. Odpowiedź na to pytanie jest nierozerwalnie połączona z czasem odprawy.
Kiedy odprawa lotnicza ma miejsce? To zależy od lotniska i linii lotniczych. Na lotnisku Modlin odprawa samolotowa rozpoczyna się co najmniej 3 godziny przed odlotem, natomiast kończy 40 minut przed nim. Bramki na lotnisku są zamykane pół godziny przed startem samolotu, więc trzeba wziąć na to poprawkę planując dojazd.
Procedura check-in – bo tak mówi się również o odprawie – nie jest niczym strasznym i skomplikowanym. Po przygotowaniu dokumentów, nadajesz swój bagaż, a następnie idziesz do stanowiska kontroli. Podręczny bagaż – ten który bierzemy ze sobą do kabiny samolotu – skanujemy wykładając go na taśmę. Potem następuje procedura kontroli bezpieczeństwa.

Planuj wcześniej – bagaż oraz parking

Z kontrolą bezpieczeństwa wiąże się kwestia bagażu zabieranego w naszą podróż. Nawet wybierając tani lot, wydający się świetną promocją, możemy niemiło się zaskoczyć, gdy przyjdzie do wyboru opcji bagażu. Wzięcie ze sobą wielu rzeczy na wymarzony lot kosztuje – czasami cena bagażu rejestrowanego przekracza cenę biletu. Dotyczy to jednak tylko bagażu umieszczanego w luku bagażowym, o dużych gabarytach i wadze.
Koszty związane z bagażem możemy zredukować decydując się na zabranie tylko najważniejszych rzeczy. Bagaż podręczny jest bezpłatny i można go zabrać do kabiny samolotu, o ile spełnia wymagania danej linii lotniczej. Duża część pasażerów decyduje się na plecak do samolotu. 55x40x20 cm to wymiary, które spełniają wymagania zakwalifikowania jako bezpłatny bagaż podręczny większości przewoźników lotniczych.
Biorąc pod uwagę tak niewielki rozmiar walizki – bądź to, na co częściej decydują się pasażerowie, czyli plecak kabinowy – warto zaplanować z wyprzedzeniem swój bagaż. Zapakuj do niego tylko to co będzie niezbędne podczas twojej podróży i pamiętaj o kilogramach. Plecak kabinowy nie powinien przekraczać 8-10 kg – szczegółowe informacje znajdziesz na stronie linii lotniczych. Pamiętaj także o przedmiotach zabronionych w bagażu – broni palnej, przedmiotach o ostrych końcach, kijach np. golfowych, czy też materiałach wybuchowych oraz substancjach łatwopalnych. Jeśli jesteś palaczem – zapalniczka w samolocie jest niedozwolona jako środek łatwopalny.
Na samo lotnisko jakoś trzeba dotrzeć. Porty lotnicze w trosce o wygodę pasażerów, zaczęły oferować własne środki transportu, takie jak autobusy (m.in. Modlinbus). Opcją jest również podróż pociągiem – z reguły tory kolejowe i stacje przebiegają w pobliżu terminali, przez co łatwo jest się dostać korzystając z kolei. Pasażerowie nadal jednak preferują podróż własnym samochodem i trudno im się dziwić. Ten sposób oferuje większą swobodę przy przewożeniu bagażu i czasu wyjazdu. Samochód jednak trzeba gdzieś pozostawić na czas podróży samolotem.
Można skorzystać z parkingów oferowanych przez porty lotnicze – są oczywiście blisko samej hali odlotów, przez co nie trzeba przejmować się czasem. Ceny jednak są zawrotne. Przykładowo, parking na Okęciu za pozostawienie samochodu na 6 dni zażąda od nas 250 złotych. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z parkingów położonych nieco dalej od samego lotniska.
Decydując się na pozostawienie samochodu przykładowo na parkingu strzeżonym Startparking, przede wszystkim tniemy koszty. Miejsce parkingowe przy tym samym lotnisku – Okęciu – na 6 dni wyniesie nas około 80 złotych. Różnica jest diametralna. Pojawiają się jednak wątpliwości – jak trafimy na lotnisko? Firmy oferują bezpłatny transport z parkingu na port lotniczy i z powrotem. Startparking zapewnia dodatkowo komfort i szybkość tego dojazdu – autobus zamawiamy na konkretną godzinę telefonicznie, przez co unikniemy kolejek.
A co z bezpieczeństwem? Parking strzeżony to podstawa, ale istotne jest jakich środków firma używa, by zapewnić naszemu samochodowi bezpieczeństwo. Prócz monitoringu w jakości full HD przez całą dobę, Startparking gwarantuje także ubezpieczenie od szkód parkingowych – nigdy nie wiemy kto siedzi za kierownicą pobliskiego samochodu. W przypadku większych lotnisk, miejsce na parkingu zarezerwuj wcześniej. Zapłacisz mniej i na pewno będziesz miał gdzie zaparkować swój pojazd.

Nie zapomnij dokumentów

Ostatnią rzeczą, której byśmy chcieli, to przybyć na lotnisko bez najważniejszych dokumentów. Zastanawiasz się jakie dokumenty wziąć ze sobą w podróż samolotem?
To proste. Dowód tożsamości oraz paszport – dokumenty, bez których nie powinieneś wyruszać w jakąkolwiek podróż. Polski paszport nie jest co prawda wymagany w przypadku podróży do krajów strefy Schengen, ale Minister Spraw Zagranicznych zaleca zabieranie tego dokumentu ze sobą w każdym przypadku. Umożliwia on przekraczanie granic i jeśli zdecydujemy się na wycieczkę do kraju spoza Schengen, musimy go mieć przy sobie. Pamiętaj również o terminie ważności paszportu. Wybierając się poza EOG (Europejski Obszar Gospodarczy), twój paszport musi być ważny co najmniej 3 kolejne miesiące. Podróż do niektórych afrykańskich krajów wymaga 6 miesięcy ważności paszportu.
Dowód tożsamości – znany również jako dowód osobisty – jest natomiast potwierdzeniem naszej prawdziwej tożsamości. W przypadku jakiejkolwiek kontroli policyjnej w kraju zagranicznym, będzie on wymagany przez tamtejsze władze. Problem z dowodem tożsamości pojawia się w przypadku, gdy jego ważność wygasa w trakcie pobytu za granicą. Wówczas, wracając do kraju możemy mieć kłopoty z odprawą. Brak ważnego dowodu osobistego uniemożliwia przekroczenie granicy i podróż samolotem.
Jakie dokumenty mogą jeszcze być konieczne przy podróży samolotem? Wybierając wylot do krajów wymagających ważnej wizy, musimy o niej pamiętać. Najpopularniejsze kierunki, gdzie wiza będzie koniecznym dokumentem to Stany Zjednoczone, Rosja, Turcja czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Większość krajów Afryki oraz Oceanii także wymaga posiadania wizy.


Zobacz także: