Odprawa, kontrola i bagaż na lotnisku Pyrzowice w Katowicach

Data publikacji: 12 grudnia 2019

Lot samolotem jest wygodny, szybki i bezpieczny – jednak, by wszystko przeszło pomyślnie, wymagane są konkretne procedury. Pasażerowie mają obowiązek spełnić pewne wymagania, które są im przedstawione przy zakupie biletu oraz przed samym odlotem. Wszystko po to, by sam lot przebiegał bezproblemowo, a pasażerowie mieli zapewnione maksymalne bezpieczeństwo.
W tym celu przechodzi się przez procedury odprawy biletowo-bagażowej, a także kontroli bezpieczeństwa. Dotyczy to każdego lotniska, jednak w zależności od portu lotniczego, mogą się one różnić niuansami. Jak wygląda odprawa oraz kontrola bezpieczeństwa na lotnisku Pyrzowice w Katowicach?

Odprawa biletowa oraz bagaż na lotnisku Pyrzowice

Czym jest odprawa? Jest to proces kontroli poprawności biletu oraz tożsamości pasażera przed wejściem na pokład samolotu. Służy bezpieczeństwu innych pasażerów oraz załogi. Musimy przejść odprawę biletową w celu uzyskania karty pokładowej – bez tego wydrukowanego dokumentu nie wejdziemy do samolotu.
Na lotnisku Pyrzowice w Katowicach musimy zjawić się 2 godziny przed odlotem, jeśli lecimy za granicę. Jeżeli wybieramy się w rejs krajowy, odprawa rozpoczyna się na godzinę przed odlotem. Okienko czasowe odprawy zamyka się z reguły na 30-40 minut przed startem samolotu – po jej zakończeniu obsługa lotniska w Katowicach nie dopuści pasażera do odprawy, co poskutkuje brakiem wstępu na pokład. Dlatego tak ważne jest dojechanie na czas na lotnisko – warto zaplanować trasę wcześniej i wykorzystać dostępne drogi szybkiego ruchu (link Autostradą A1 na lotnisko w Pyrzowicach) oraz jeśli masz własne auto, jedź na parking. Lotnisko Katowice oferuje bez większego problemu takie usługi.
Odprawa na lotnisku Pyrzowice odbywa się naprzeciwko wejścia na terminal – dostępnych jest kilkadziesiąt ponumerowanych stanowisk. Tablice informacyjne pokazują, gdzie się odbywa odprawa dotycząca danego lotu. W tym momencie nadamy także bagaż – jeżeli przekraczamy dopuszczane wymiary bagażu podręcznego (określone na stronie przewoźnika – warto to sprawdzić), będziemy musieli zapłacić i nadać bagaż rejestrowany. Istnieją również regulacje określające, co możemy wziąć, a czego nie należy pakować do bagażu podręcznego oraz rejestrowanego.

Kontrola bezpieczeństwa – co możemy wziąć na lotnisko Pyrzowice?

Po otrzymaniu karty pokładowej od obsługi lotniska, możemy przejść do kolejnego, ostatniego kroku przed przejściem do hali odlotów, gdzie będziemy oczekiwać na lot. Czas na kontrolę bezpieczeństwa. Punkt tej kontroli na lotnisku Pyrzowice w Katowicach znajduje się po lewej stronie od wejścia w terminalu B na parterze. Zasady co do zawartości bagażu podręcznego są takie same jak w przypadku innych portów lotniczych – limity wymiarów oraz wagi należy sprawdzić na stronie przewoźnika. Wszystkie płyny, żele i aerozole muszą być spakowane w opakowania poniżej 100 ml objętości i spakowane w jeden, plastikowy, przezroczysty i zamykany worek o maksymalnej pojemności 1 litra. 1 pasażer może posiadać jedną taką torbę.
W bagażu rejestrowanym możemy przewozić dowolną ilość płynów w dowolnych pojemnikach – obostrzenia dotyczą jedynie niektórych alkoholi. Istnieją jednak przedmioty, które nie pozwolą nam przejść kontroli bezpieczeństwa po skanowaniu naszego bagażu zarówno podręcznego, jak i rejestrowanego. Wewnątrz walizek lub torb nie może być: materiałów wybuchowych, substancji zapalających, amunicji, min, granatów i innych wybuchowych urządzeń militarnych, a także fajerwerków, prochu i materiałów pirotechnicznych. Podobnie ma się sprawa z jakąkolwiek bronią palną oraz białą, ale też tępych narzędzi takich jak kije baseballowe lub pałki.