Lotnisko Kraków Balice – rzut beretem od autostrady A4

Data publikacji: 2 lutego 2020

Jak stworzyć raj dla podróżników? Połączyć dwa środki transportu i ich węzły komunikacyjne w przystępny sposób. Autostrada A4 jest najdłuższą w Polsce – mierzy aż 672 kilometry – i przebiega przez cały nasz kraj od wschodu na zachód. Dłuższą drogą szybkiego ruchu jest jedynie droga S7. A4 jest także częścią jednego z wielu oficjalny europejskich korytarzy komunikacyjnych – należy do III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego, dzięki czemu po jej trasach jeżdżą samochody z belgijskimi, niemieckimi oraz ukraińskimi rejestracjami.

Tak się składa, że najdłuższa autostrada w Polsce przebiega tuż obok… jednego z największych lotnisk w Polsce.

Na lotnisko Balice z Niemiec i Ukrainy

Dzięki tego typu zabiegowi, klientów zyskało nie tylko lotnisko Balice w Krakowie, ale też autostrada A4. Należy pamiętać, że jest ona autostradą płatną, więc zwiększenie ruchu jest w interesie jej właścicieli. Natomiast samo lotnisko imienia Jana Pawła II jest stale rozwijającym się punktem lotniczym na mapie Polski, zaczynając być konkurencyjnym z największymi portami w Warszawie – Modlinem i Okęciem.

Obsługując teraz dziennie około 18 tysięcy pasażerów, lotnisko Kraków Balice musi sobie poradzić z problemem transportu i dojazdu, stosując różnego rodzaju innowacje w terminalu pasażerskim. Z pomocą przyszła autostrada A4, położona zaledwie kilkadziesiąt metrów od samego pasa startowego. Pasażerowie zjazd na autostradę mają zaledwie kilka minut drogi samochodem od parkingów lotniskowych, co czyni Kraków Balice łatwym celem podróży. Dzięki tak bezpośredniemu sąsiedztwu najdłuższej polskiej autostrady, port lotniczy odwiedzą bez większych problemów pasażerowie z całej Polski, zwłaszcza Wrocławia, Katowic czy Rzeszowa. Za podróż z Wrocławia na lotnisko Balice w Krakowie, kierowca zapłaci 36,20 zł., natomiast z samych Katowic 20 zł. – tyle wynoszą obecne stawki opłat za podróż autostradą A4.

Również zagraniczni pasażerowie dzięki autostradzie A4 polecą w podróż z lotniska w Krakowie. Dzięki byciu częścią III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego, droga łączy dwóch naszych sąsiadów. Niemcy rozpoczną swoją podróż na Kraków Balice autostradą od Jędrychowic, czyli samej granicy polsko-niemieckiej, natomiast pasażerowie z Ukrainy – od samej wsi Korczowa.

Budowa autostrady w pobliżu lotniska przysłużyła się wszystkim – dzięki temu lotnisko posiada większą przepustowość i obsługuje więcej pasażerów, autostrada zarabia na samą siebie, natomiast pasażerowie mogą w ciągu niecałych 3 godzin dostać się z Wrocławia na swój lot i wygodnie wybrać parking przy lotnisku Kraków Balice (https://www.startparking.pl/parkingi-balice-krakow), nie wspominając już o połączeniu z naszymi wschodnimi i zachodnimi sąsiadami. Autostrada A4 i lotnisko Kraków Balice to naprawdę zgrane połączenie.