Kaszuby – piękny region nieopodal lotniska Rębiechowo w Gdańsku

Data publikacji: 12 grudnia 2019

Północna Polska to nie tylko morze Bałtyckie i kurorty położone nieopodal nich. Oczywiście dużą popularnością cieszą się właśnie miejscowości nadmorskie, takie jak chociażby Trójmiasto, ale warto wzrokiem sięgnąć nieco szerzej, na tereny rozciągające się wokół niego.
Przylatując do Gdańska, dzięki szybkiej obsłudze i nowoczesnej infrastrukturze na lotnisku Rębiechowo, możemy zaoszczędzić sporo czasu. Parking przy lotnisku w Gdańsku to też nie problem. Warto wykorzystać go na zwiedzenie lokalnych krajobrazów oraz atrakcji. Nieopodal lotniska Rębiechowo i samego Gdańska rozciągają się piękne tereny zwane Kaszubami. To nie tylko ziemia – to także region kulturowy, tak bardzo różny od pozostałych części Polski. Przekonajcie się sami.

Odkryj piękno północnej Polski. Co warto zobaczyć na Kaszubach?

Chociaż kaszubskie krajobrazy najczęściej kojarzą się z malowniczymi jeziorami i lasami – i słusznie – to pod ten region podchodzi również samo wybrzeże Polski, między innymi Półwysep Helski. Chociaż nie jest to miejsce zawsze traktowane jako Kaszuby, warto je odwiedzić z uwagi na geograficzną wyjątkowość. W najwęższym miejscu ma 150 metrów szerokości, a na długość rozciąga się na 34 kilometry. W okolicznych wodach można zobaczyć foki oraz morświny.
Gdzie na Kaszuby, jeśli chcemy zobaczyć zabytki i poczuć niesamowity klimat? Obowiązkowym punktem wycieczki jest Puck, urocza i malownicza mieścina z pięknym molo nad Zatoką Pucką. W okolicach dominują charakterystyczne architektoniczne naleciałości – piękna, szachulcowa zabudowa i czarno-biała kolorystyka. To nie wszystko, jeśli chodzi o północne Kaszuby. Krajobraz nadmorski na każdym kroku ukaże nam klimatyczne wioski rybackie ze starymi chatami, a nieco w głębi lądu znajdziemy nawet piękne, rozbudowane pałace i zamki. Przykładem takich miejsc będzie słynny Zamek Kroków, Pałac Wieniawa lub dworek w Salinie.
Jednak wioski, osady i pałacy to nie wszystko co oferują Kaszuby. Miasta, które zamieszkują autochtoniczni Pomorzanie, mają swój niewątpliwy urok i raz odwiedzone, przyciągają jak magnes ponownie. „Stolicą” Kaszub wydają się Kartuzy, znajdujące się w tak zwanej Szwajcarii Kaszubskiej. Historia miasteczka zaczyna się od XIV wieku i zakonu kartuzów. Miasto słynie z pięknych widoków, doskonale rozbudowanej infrastruktury dla miłośników sportów wodnych, wycieczek pieszych oraz rowerowych.
To nie jedyne miasto, jakim mogą pochwalić się Kaszuby. Stolica nie została jednoznacznie ustalona, ponieważ poważne roszczenia do tego miana składa także Kościerzyna, położona w sercu Kaszub. To tam znajdziemy niesamowite sanktuaria i kościoły, wybudowane w charakterystycznym stylu. Całe miasteczko znajduje się wśród rzek, wzniesień i jezior, czyniąc okolicę atrakcyjnym punktem turystycznym. Mapa Kaszub nie mogłaby istnieć bez Kościerzyny.
Przede wszystkim jednak, Kaszuby to dzikość, to lasy, jeziora, łąki, wzgórza i kotliny. Mnóstwo zieleni, świeżego powietrza, wody oraz spokoju. To jest odpowiedź na pytanie „co warto zobaczyć na Kaszubach?”.Kaszuby - piękny region nieopodal lotniska Rębiechowo w Gdańsku

Poznaj inny świat. Folklor i dialekt kaszubski

Tym jednak, co rzeczywiście przyciąga turystów do tego wyjątkowego regionu, jest historia Kaszub. To ona sprawia, że możemy obecnie usłyszeć na tych terenach dialekt kaszubski, czasami uznawany nawet za odrębny język. Kaszubszczyzna jest uznawana za język regionalny i posługuje się nią ponad 100 tysięcy mieszkańców. Kaszubowie są dumni ze swojego języka, tak odmiennego od normalnej polszczyzny – przyjeżdżając w te okolice, możemy odsłuchać audycji w Radiu Kaszebe lub obejrzeć program w kaszubskiej telewizji. Dialekt kaszubski zawiera w sobie litery niewystępujące w języku polskim: ã, é, ë, ò, ô oraz ù. To tylko wierzchołek góry lodowej różnic między polskim, a kaszubskim – aby poznać go całkowicie, należy przyjechać, usłyszeć, przeczytać.
Dialekt to tylko jeden z elementów składających się na folklor kaszubski, który jest tak bardzo pielęgnowany przez Kaszubów od setek lat. Czując się odrębną grupą etniczną, podkreślają te różnice – ich charakterystycznym i rozpoznawalnym elementem folkloru są stroje ludowe. Malownicze, własnoręcznie haftowane, długie suknie lub białe spodnie i kubraczki – to właśnie Kaszuby. Ciekawostki dotyczące ich kultury można poznać w rozmowie z pierwszym lepszym przedstawicielem Kaszub – przykładowo, stosowali oni różne stroje dla różnych praktykowanych zawodów. Kolory ich haftów to odcienie niebieskiego, czerwony, żółty, zielony oraz czarny. Wszędzie obecne rośliny nawiązują do krajobrazów kaszubskich.
Szewc, rëbocczi tuńc, owczôrz , koséder, nasza nenka, okrąc so wkół – to tylko kilka z tańców. Bo właśnie z nich słyną Kaszubowie. Wszechobecne tańce i charakterystyczne zabawy to jeden z elementów, który składa się na tradycje kaszubskie. Będąc w okolicy Gdańska, wracając z lotniska Rębiechowo, warto zajrzeć do najbliższej kaszubskiej miejscowości, albo chociaż wybrać się w wycieczkę samochodem i podziwiać krajobraz Kaszub.