Kariera w porcie lotniczym – Ile zarabiają pracownicy na lotnisku?

Data publikacji: 11 listopada 2019

Jeśli kiedykolwiek lecieliście samolotem – na wymarzone wakacje, do pracy, gdziekolwiek – mogliście zaobserwować ogrom pracy wkładanej w przygotowanie jednego lotu. W całym procesie bierze udział mnóstwo ludzi, których wspólna praca umożliwia pasażerom podniebne wojaże.
Wbrew pozorom, praca na lotnisku to nie tylko specjalistyczne zadania. Nawet proste czynności wykonywane przez pracowników są konieczne, by lot przebiegł pomyślnie. Kierowcy autobusów, służba ochrony lotniska, obsługa klienta, stewardessy czy piloci – a to tylko kilka osób, których praca na lotnisku jest kluczowa dla bezpieczeństwa i zadowolenia pasażerów. Kariera w porcie lotniczym może zacząć się w każdej chwili – zwłaszcza jeśli kochasz latanie.

Jakich kwalifikacji potrzebuję do pracy na lotnisku?

Czy praca na lotnisku wymaga wyspecjalizowanych umiejętności i kwalifikacji? Można filozoficznie odpowiedzieć – to zależy. Oczywiście od stanowiska, którym bylibyśmy zainteresowani oraz lotniska. Praca na lotnisku Chopina będzie się różnić od pracy na lotnisku w Radomiu lub innej, mniejszej miejscowości.
Zakres dostępnych stanowisk na lotnisku jest ogromny. Tak naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie jeśli w grę wchodzi praca na lotnisku. Warszawa – bo tam jest ogromne zapotrzebowanie na pracowników lotniska – to szansa dla każdego, z różnym poziomem kwalifikacji. W ofertach pracy znajdziesz takie stanowiska jak Magazynier czy Pracownik Sortowni, które wymagają jedynie podstawowej znajomości angielskiego oraz prawa jazdy kategorii B. Istnieją oczywiście oferty wymagające większych kwalifikacji – by zostać Specjalistą ds. technicznych, musisz mieć minimum wykształcenie średnie, doświadczenie w zawodzie, dobrze znać język angielski i sprawnie posługiwać się pakietem Microsoft Office.
Praca na lotnisku może być również bardziej wymagająca. Chcąc zostać członkiem Straży Ochrony Lotniska, musisz posiadać wysoką sprawność fizyczną, a także być na liście kwalifikowanych pracowników ochrony. Wymagane jest także pozwolenie na broń obiektową ze względów bezpieczeństwa – w końcu ono jest najważniejsze, gdy w grę chodzi praca na lotnisku. Wrocław, Warszawa, Gdańsk, Poznań – niezależnie od portu lotniczego, wszędzie znajdzie się praca dla ludzi z zaświadczeniem o niekaralności. Istnieje wiele stanowisk, wymagających innych kwalifikacji.

Jaka jest najlepiej płatna praca na lotnisku?

Szukając najlepiej płatnego stanowiska w porcie lotniczym, musimy spojrzeć w kierunku stanowisk zarządzających. Wspomniani wcześniej Strażnicy Ochrony Lotniska zarabiają od 3900 do 6640 zł brutto miesięcznie. Płace są uzależnione od zakresu obowiązków, prestiżu portu lotniczego i wielu innych czynników, z którymi wiąże się praca na lotnisku. Zarobki na jakie może liczyć na przykład dyspozytor lotniczy to już od 10 do 14 tysięcy złotych brutto miesięcznie – wymagania są już jednak wyższe i przewidują chociażby zdany egzamin, licencję i wpis do państwowego rejestru personelu lotniczego.
Najlepiej opłacani są rzecz jasna piloci, zwłaszcza samolotów pasażerskich, obsługujący największe linie lotnicze. Przykładowo, piloci samolotów Dreamliner mogą zarabiać od 20 do 30 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Należy jednak pamiętać, że praca pilota to już nie tylko praca na lotnisku, a raczej zawód koczowniczy – pilot jest często w trasie. Najlepiej opłacanym pracownikiem, którego codzienne zadania wykonywane są na lotnisku, jest prawdopodobnie kontroler ruchu lotniczego i dyspozytor lotniczy.

Która linia lotnicza płaci najwyższe wynagrodzenie?

Nie jest tajemnicą, że wynagrodzenie w branży lotniczej jest uzależnione od linii zatrudniającej pracownika. Praca na lotnisku we Wrocławiu, Radomiu czy Warszawie – nie ma to aż takiego znaczenia, jeśli zatrudnieni jesteśmy przez tę samą linię lotniczą. Aby uświadomić sobie różnicę w płacach, należy porównać linie lotnicze różnych klas.
Przykładowo, zarobki w PLL LOT na stanowisku stewardessy wynoszą od 5 do 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Natomiast stewardessy zatrudnione przez EasyJet Switzerland mogą zarobić miesięcznie do 16 tysięcy złotych. Równie dobrze płaci linia Norwegian – tam cabin crew (czyli stewardessy, stewardzi) mogą zarobić nawet do 20 tysięcy złotych miesięcznie.
Najlepszymi pracodawcami świata, jeśli chodzi o zarobki w branży lotniczej, są linie arabskie – Qatar Airways, Emirates. Tuż za nimi można wyróżnić wysokiej klasy linie lotnicze europejskie – Lufthansa, British Airways, Norwegian czy wspomniane wcześniej EasyJet Switzerland lub Swiss Air.


Zobacz także: