Jak dojechać na lotnisko Pyrzowice w Katowicach? Gdzie zaparkować?

Data publikacji: 12 grudnia 2019

Od 1966 roku pasażerowie lądują i odlatują z lotniska Pyrzowice nieopodal Katowic. Rosnąca popularność lotów sprawiła, że port stał się międzynarodowym centrum lotów. W 2018 roku obsłużył 4,83 miliona pasażerów podczas wszystkich lotów. Dzięki położeniu na dosyć wysokim terenie, w okolicy panują dobre warunki atmosferyczne, co przekłada się na mniejszą liczbę opóźnień i odwołanych lotów.
Jednak by skorzystać z lotniska, najpierw trzeba na nie dotrzeć. Położenie w pobliżu takiego miasta jak Katowice i całej konurbacji górnośląskiej, może budzić wątpliwości dotyczące możliwości dojazdu na czas. A przecież na lot nie wolno się spóźnić. Jak dojechać i gdzie zaparkować na lotnisku Pyrzowice w Katowicach?

Dojazd na lotnisko Pyrzowice w Katowicach

Dotrzeć na sam port lotniczy możemy na kilka sposobów. Każdy z nich ma swoje zalety i trzeba wziąć pod uwagę dystans oraz natężenie ruchu drogowego, by nie spóźnić się na odprawę. Samolot na nas nie poczeka, podobnie pracownicy lotniska przeprowadzający odprawy biletowo-bagażowe, które odbywają się w wyznaczonych dla poszczególnych lotów godzinach. Na lotnisko musimy dotrzeć odpowiednio wcześniej przed lotem – być może uda nam się jeszcze coś zjeść i zrobić ostatnie zakupy.
Z racji, że lotnisko Pyrzowice jest tak naprawdę położone 39 kilometrów na północ od centrum Katowic, dojazd tam musi się odbyć z wykorzystaniem samochodu lub autobusu. Osoby nie posiadające własnego pojazdu skorzystają z autobusów obsługiwanych przez katowickie ZTM lub firmy takie jak Flixbus, Matuszek czy EkspresTransfer. Z Katowic na lotnisko Pyrzowice dojedziemy z przystanków takich jak Katowice Dworzec, Sokolska, Strefa Kultury i Giszowiec Osiedle. Przewoźnicy obsługują także inne miasta z konurbacji, czyli Gliwice, Bytom, Rybnik, Tychy czy Zabrze – dojazd jest komfortowy, a ceny i rozkład jazdy autobusów można sprawdzić na stronach przewoźników.
Oczywiście wygodniejszym sposobem dostania się na lotnisko Katowice Airport jest własny samochód osobowy. Możemy z łatwością przewieźć swój bagaż i cieszyć się niezależnością od rozkładu komunikacji publicznej. Musimy jednak wziąć pod uwagę natężenie ruchu i kwestię parkowania. Jak dojechać samochodem do portu lotniczego Pyrzowice?
Jadąc z Katowic, należy kierować się północny wschód i wjechać na drogę krajową nr 79 w kierunku Krakowa, a następnie zjechać na S86 w kierunku Lotnisko/Pyrzowice. Jadąc dalej, trzymaj się drogi krajowej 86, a następnie zjedź na S1 według oznaczeń Airport Katowice Pyrzowice. Zjedź na drogę wojewódzką 913 w kierunku Lotnisko Pyrzowice, potem przejedź przez dwa ronda – najpierw pierwszy zjazd, potem drugi. Jadąc dalej DW913, lotnisko będzie po prawej stronie. Na stronie portu lotniczego widnieje przejrzysta mapa, która po wpisaniu adresu początkowego, pokazuje trasę oraz instrukcje wraz z czasem podróży – skorzystaj z niej, jadąc z dalszych okolic.

Lotnisko Pyrzowice – gdzie najlepiej zaparkować?

Zanim jednak wybierzesz się w podróż i szczęśliwie dojedziesz na lotnisko Pyrzowice, musisz pomyśleć o pozostawieniu swojego samochodu na czas lotu. Warto przemyśleć ten wybór, ponieważ ceny parkingów przy samych lotniskach potrafią mocno uszczuplić portfel – nie chcemy przecież płacić tyle co za bilet lotniczy. Gdzie możesz zaparkować przy lotnisku Pyrzowice?
Oczywiście sam port lotniczy ma w ofercie miejsca parkingowe – zarówno długo, jak i krótkoterminowe. W okolicy terminalu znajdują się parkingi P1, P2, P3 i Premium. Ten pierwszy jest najbardziej liczny – posiada 2100 dostępnych miejsc. Jest niestrzeżony, więc naraża nasz samochód na uszkodzenia i kradzież podczas naszej nieobecności. Inny parking długoterminowy, P2, również jest parkingiem niestrzeżonym. Jedynymi strzeżonymi opcjami są P3 i Premium. Niestety, ceny mogą znacznie uszczuplić nasz budżet – za 7 dni postoju na P3 zapłacimy 149 złotych, natomiast parking Premium na ten sam okres to już 285 złotych. Pamiętajmy, że to jedyne strzeżone opcje dostępne na lotnisku Pyrzowice.
Na szczęście istnieją alternatywy, czyli parkingi oferowane przez firmy takie jak Startparking oferujące parking przy lotnisku Pyrzowice.  Są nie tylko strzeżone całodobowo, ale także posiadają nowoczesne zabezpieczenia, takie jak skanowanie wjeżdżających pojazdów czy monitoring w jakości full HD. Rezerwując parking wcześniej, klient zyskuje ubezpieczenie od szkód parkingowych, a także niższą cenę. Startparking pozwoli znacznie zaoszczędzić na miejscu postojowym – w zależności od wybranej oferty, ceny parkingu za 7 dni mogą zaczynać się już od 49 zł. Lokalizacja parkingu również jest bardzo dogodna – to zaledwie 2 kilometry od terminalu pasażerskiego, a firma zapewnia bezpłatny dojazd samochodami i busami, bez czekania i zamawiania przejazdu. Wybierz sam najlepszy parking i zadbaj o bezpieczeństwo swojego samochodu – lepiej mieć czystą głowę podczas podniebnych podróży, zamiast zamartwiać się o wyrwane lusterka czy obtartą karoserię.