Czy prywatny odrzutowiec jest transportem tylko dla bogaczy?

Data publikacji: 11 listopada 2019

Każdy z nas ma jakiś wymarzone miejsce, do którego chce się udać. Obecnie możemy tego dokonać dzięki lotom – niejednokrotnie tanim, a do tego docierającym do najdalszych zakątków świata. Na co dzień z samolotów korzystają setki tysięcy pasażerów, w większości latając pod sztandarem popularnych linii lotniczych. Takie loty nazywamy rejsowymi, obsługiwane są przez sprawdzonego przewoźnika, cechują się regularnością i odbywają się według rozkładu.
Istnieje jednak inny sposób latania, który często kojarzy się z bogactwem i wysokimi kosztami. Czarter samolotu jest wykorzystywany głównie przez biura podróży, czyli tzw. touroperatorów, do transportowania klientów chociażby w sytuacjach wakacji last-minute. Jest on jednak możliwy także dla osoby prywatnej. Czym właściwie jest czarter samolotu i co to znaczy?

Co to znaczy czarterować samolot?

Czarter samolotów polega na wynajęciu samej maszyny i zorganizowaniu lotu w wybranym czasie, do wybranego lotniska. Jest to rozwiązanie niestandardowe, mające na celu indywidualny komfort pasażera lub usprawnienie działań biura podróży.
Istnieje wiele różnic, które dzielą loty rejsowe i czarter. Samolot jest podstawiony na wybrane przez wynajmującego lotnisko w wybranym czasie. Czarter samolotu działa na zupełnie innych zasadach, gdy chodzi o czarter samolotów pasażerskich przez biura podróży, a na innych w przypadku prywatnego czarteru.

Jak działają loty czarterowe?

Często spotykanym zabiegiem jest czarter samolotu przez duże biura podróży. Touroperator zawiera umowę z linią lotniczą w celu wynajęcia samolotu. Biuro wybiera dowolną datę i trasę, lot nie jest rejestrowany w regularnym rozkładzie połączeń lotniczych. Najczęściej czarter samolotów pasażerskich przez biura podróży odbywa się w celu zorganizowania wycieczki i lot znajduje się w jej pakiecie.
Niekiedy pozostaje kilka wolnych miejsc na pokładzie takiego lotu. Jest to szansa dla klientów indywidualnych, nie korzystających z usług biura podróży – mogą polecieć dużo taniej wykorzystując czarter samolotu. Cena takiego biletu jest kilkukrotnie niższa, a jest on dostępny do zakupu zaledwie kilka dni przed odlotem. Biuro lotnicze chce zapełnić pokład samolotu, by pokryć same koszty wynajmu, więc obniżają ceny biletów.
Innym przypadkiem jest czarter samolotu przez prywatną osobę. Każdy może wynająć samolot w celu podróży do dowolnego miejsca – jeśli tylko go na to stać. Wiąże się to z wygodą, bo samolot odlatuje ze wskazanego przez pasażera lotniska, w wyznaczonym przez niego czasie i formalności związane z odprawą oraz oczekiwaniem są zredukowane do minimum. Jest to często stosowane przez klientów podróżujących w celach biznesowych, mogących pozwolić sobie na czarter samolotów. Ile kosztuje wynajęcie samolotu?

Ile kosztuje czarter samolotu i czy warto wynająć samolot?

Czarter samolotu może kojarzyć się z ekskluzywnymi lotami, zarezerwowanymi tylko dla bogatych biznesmenów. Czy tak jest naprawdę? Okazuje się, że ten mit nie może zostać tak łatwo obalony.
Funkcjonuje wiele firm umożliwiających prywatnej osobie czarter samolotu. Cena takiego przedsięwzięcia jest jednak zatrważająca, chociaż trzeba zaznaczyć zależność od wielu czynników: długości trasy, liczby pasażerów, miejsca odlotu i przylotu, a także wynajmowanego samolotu.
Czy warto wybrać się w podróż wykorzystując czarter samolotów? Cennik takiej usługi zaczyna się od co najmniej 3 tysięcy euro, i to w przypadku niezbyt dalekiej podróży (np. połączenie Warszawa – Frankfurt). Im więcej pasażerów, tym cena może spadać w przeliczeniu na jednego pasażera. Czarter samolotu warto rozważyć, gdy przede wszystkim zależy nam na czasie oraz znalezieniu się w odpowiednim miejscu. Dotyczy to również miejsca odlotu – sami wybieramy skąd lecimy, więc stawiamy na wygodę. Niestety, czarter samolotu jest na tę chwilę opcją jedynie dla majętnych pasażerów.


Zobacz także: