Autostradą A1 na lotnisko w Pyrzowicach

Data publikacji: 2 lutego 2020

Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto w Polsce pomyślałby o wygodnej autostradzie biegnącej przez cały kraj. Marzeniem były dobrej jakości drogi szybkiego ruchu. Obecnie, warta ponad 14 miliardów inwestycja autostrady A1, służy polskim kierowcom jako szybki sposób przedostania się z północy na południe kraju. Co istotne, autostrada jest płatna jedynie na niewielkim odcinku między Gdańskiem, a Toruniem.

Najlepszym atutem autostrady A1, prócz jakości asfaltu, jest także jej bliskość do lotniska Pyrzowice w Katowicach. To kolejny krok w kierunku rozwoju transportu lotniczego w Polsce, który zresztą jest bardzo dobrze eksponowany i wykorzystywany przez pasażerów.

Nad morze i za granicę

W zeszłym roku ponad 4 miliony pasażerów przewinęły się przez lotnisko Katowice Pyrzowice. Nie byłoby to możliwe bez odpowiednich środków transportu, a także dróg umożliwiających dojazd. Znaczną rolę w takich statystykach podróżnych odgrywa autostrada A1. Odcinek trasy autostrady przebiega dosłownie kilka minut od terminalu pasażerskiego i parkingu przy lotnisku Pyrzowice (https://www.startparking.pl/parkingi-pyrzowice-katowice). Zjazd z autostrady jest wygodny i trudny do przegapienia, więc pasażerowie bez problemu trafią na lotnisko.

A1 jest jedyną autostradą południkową w Polsce – znaczy to, że łączy południową oraz północną granicę naszego kraju. Nie z każdego portu lotniczego dolecimy w te same miejsca – mapa połączeń różni się w zależności od wielkości lotniska, obsługiwanych linii lotniczych oraz biur podróży. Przykładowo, chociaż lotnisko Rębiechowo w Gdańsku jest dużym portem lotniczym, to nie obejmuje swoją siatką połączeń Cypru. Natomiast Katowice Airport oferuje loty do Larnaki i Pafos na porządku dziennym. Z pomocą przychodzi własnie autostrada A1 – dzięki jej bezpośredniemu połączeniu z Gdańska, w Katowicach znajdziemy się w zaledwie 5 godzin, przez co nawet mając problemy z poruszaniem się po terminalu, na pewno zdążymy na swój lot. Dla porównania, podróż PKP czy autobusem z Gdańska na lotnisko Pyrzowice zajęłaby nam od 7 do nawet 9 godzin.

Autostrada A1 należy do VI Paneuropejskiego Korytarza Transportowego, przez co łączy Gdańsk nie tylko z polskimi miastami, ale też jest częścią wygodnej trasy do słowackiej miejscowości Żylina czy też czeskiego Brna. To kolejny atut dla katowickiego lotniska – dzięki symbiozie z pobliską autostradą może przyciągać także pasażerów z pobliskich, sąsiadujących z Polską krajów.