Jak dobrze spakować się na lot?

Data publikacji: 10 października 2019

Najczęstszymi pytaniami początkujących podróżników są te o parking przy lotnisku, odprawę oraz bagaż. Każdy wyjazd rządzi się swoimi prawami, więc nie można przyjąć uniwersalnej normy dotyczącej niezbędnych przedmiotów. Na Wyspach Zielonego Przylądka raczej nie przyda nam się ocieplana kurtka z futrem, ale wybierając się w grudniu na Islandię – jak najbardziej.
Problem efektywnego spakowania się na lot samolotem jest tym większy, że liczy się wymiar i waga. Z tego względu bagaż dzielimy na dwa rodzaje: bagaż podręczny i bagaż rejestrowany. Pomyślmy o tym planując nasz lot. Bagaż podręczny jest walizką, torbą lub plecakiem, który zabieramy ze sobą do kabiny pasażerskiej. Z tego względu bywa również określany jako bagaż kabinowy. Z niego skorzystamy na przykład podczas weekendowego wypadu. Inaczej sprawa wygląda, gdy planujemy dłuższą podróż i lot. Bagaż rejestrowany umożliwia zabranie dużo większej liczby przedmiotów, dopuszcza większą wagę i gabaryty. Jest też jednak płatny i leci w luku bagażowym.

Wymiary i waga bagażu podręcznego

Pakując się do samolotu celuj głównie w bagaż podręczny. Lot z takim bagażem nie wymaga wtedy dopłat. Musisz jednak dowiedzieć się ile dokładnie możesz zmieścić w bagażu kabinowym. Tutaj pojawiają się pierwsze schody – nie ma uniwersalnej wagi oraz wymiarów bagażu podręcznego. Każda linia lotnicza traktuje inaczej bagaż podręczny. Wymiary i waga są ustalane na różnym poziomie, na podstawie wielu czynników, między innymi ładowności obsługiwanych przez nie samolotów.
Informacje o dokładnych wymiarach są dostępne na stronie każdego z przewoźników. Zaczynając od najpopularniejszych w Polsce linii, czyli przykładowo Ryanair – wymiary bagażu podręcznego są bardzo restrykcyjne. Najlepiej sprawdzi się torba 40x20x25 cm, która zmieści się pod siedzeniem pasażerskim – bagaż o takim wymiarze jest bezpłatny. Możemy również spakować się w coś tak bardziej popularnego jak walizka. Ryanair dopuszcza walizki i torby o wymiarach 55x40x20 cm jako bagaż kabinowy za niewielką opłatą. Bagaż podręczny u tego przewoźnika nie może ważyć więcej niż 10 kg.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku polskiego przewoźnika LOT. Wymiary bagażu podręcznego to 55x40x23, a maksymalna dopuszczalna waga zależy od wybranej klasy – w biznesowej wynosi ona 9 kg, natomiast w ekonomicznych do 8 kg. Należy pamiętać również o procedurze Delivery at Aircraft obowiązującej w niektórych samolotach linii LOT. Bagaż podręczny jest wówczas traktowany trochę jak bagaż rejestrowany – przy wejściu na pokład jest on umieszczany w luku bagażowym. Pasażer powinien wówczas wyjąć z niego wszystkie wartościowe rzeczy i zabrać je do kabiny.
Bagaż rejestrowany umożliwia nam zabranie większej ilości rzeczy. Dopuszcza także większą wagę. Niestety, w każdej linii lotniczej dopłata jest obowiązkowa, gdy wybieramy bagaż rejestrowany. Wymiary tego rodzaju bagażu również są określane przez każdą linię lotniczą indywidualnie. Limit wagowy bagażu rejestrowanego z reguły wynosi około 20 kg za jedną sztukę, czyli torbę lub walizkę.

Pamiętaj o najważniejszych przedmiotach

Wobec tylu restrykcji bagażowych, można się zastanawiać: jak spakować walizkę? Co będzie najpotrzebniejsze? Co mogę wziąć do samolotu? Wbrew pozorom, odpowiedzi na te pytania nie są trudne.
Przede wszystkim, spakuj się efektywnie. Naucz się jak składać ubrania, żeby zajmowały mało miejsca, bo to one mogą zajmować najwięcej przestrzeni. Sprawdź jak składać ubrania do walizki – dobrym rozwiązaniem może być składanie koszulek w rulon, żeby się nie pogniotły. Pakowanie do samolotu to wyzwanie, ale z odrobiną wyobraźni, zmieścisz najpotrzebniejsze ubrania bez problemu. Jak pakować walizkę? Na spód połóż najcięższe rzeczy – buty oraz ubrania. W samych butach możesz także umieścić zrolowane skarpetki czy bieliznę, by zająć mniej przestrzeni. Na wierzch połóż plastikowe torebki z płynami i jedzeniem oraz sprzęt elektroniczny.
Co zabrać do bagażu podręcznego? Bez limitu możesz do niego spakować leki oraz jedzenie dla niemowląt. Czy możesz wziąć kosmetyki do samolotu? Tak, pod pewnymi warunkami – każde opakowanie płynu nie może przekraczać 100 ml, a wszystkie muszą być spakowane do plastikowej torby o łącznej pojemności do 1 litra.
Nie zapomnij o najważniejszym, czyli dokumentach. Dowód tożsamości to podstawa – bez niego nie przejdziesz odprawy lotniczej. Umożliwia także podróżowanie do krajów strefy Schengen. Kluczowy jest także paszport, bez którego nie będzie możliwy wylot do państw spoza strefy Schengen. Jeśli wybierasz się do kraju wymagającego wizy – jak na przykład USA czy Turcja – pamiętaj o zabraniu jej ze sobą.

Ubezpieczenie bagażu

Spakowany, odprawiony i oczekujący na lot. Bagaż rejestrowany został już nadany, zostało tylko wsiąść na pokład, a potem cieszyć się podróżą. Z tyłu głowy kiełkuje jednak niepokój – co jeśli moja walizka zaginie? Mam w niej ulubione buty, sentymentalną pamiątkę, a nawet prezent dla rodziny. Niestety, twoje obawy nie są bezpodstawne.
Rocznie linie lotnicze gubią około 40 milionów sztuk bagażu. Nawet jeśli bagaż nie zginie, jest wysokie prawdopodobieństwo, że zostanie opóźniony – aż 77% walizek i toreb trafia do pasażerów długo po wylądowaniu. Jak uchronić swój ukochany bagaż od zaginięcia?
Po pierwsze – jeśli to możliwe, unikaj przesiadek. Oczywiście część podróży wymaga przesiadki, a nawet kilku, ale to podczas nich ginie najwięcej bagaży. Drugim, skutecznym rozwiązaniem, jest polisa turystyczna (ubezpieczenie podróżne lub turystyczne). Trzeba je wykupić osobno – w cenie biletu lotniczego nie mamy zagwarantowanego ubezpieczenia bagażu.
Zakup certyfikatu ubezpieczeniowego pokryje wszystkie koszty związane z utratą bagażu – zagubieniem, kradzieżą lub uszkodzeniem. Ubezpieczenie działa niezależnie od winnego zaistniałej sytuacji, czyli linii lotniczych bądź przechowalni bagażu. Co istotne, nasz bagaż jest w takiej sytuacji ubezpieczony także od zdarzeń losowych i katastrof. Warto dopłacić, wykupując polisę turystyczną, by ze spokojem ducha cieszyć się podróżą samolotem.


Zobacz także: